Czym karmić bydło hodowlane?
Hodując bydło, możesz uprawiać i mieszać pasze w gospodarstwie lub kupować gotowe mieszanki paszowe. Jeśli masz tylko kilka zwierząt, kupno mieszanki może być tańsze i bardziej praktyczne.
Jak bydło pozyskuje pokarm?
Przeżuwacz, taki jak krowa, pozyskuje składniki odżywcze z pokarmu roślinnego poprzez jego fermentację poprzez działanie drobnoustrojów w wyspecjalizowanym żołądku. Składa się z czterech części: żwacza, siateczki, omasum i trawieńca. Mikroorganizmy przeżuwaczy z pierwszych trzech umożliwiają zwierzęciu trawienie materiału włóknistego, którego nie jest w stanie strawić jednożołądkowe zwierzę. W ten sposób powstają niezbędne składniki odżywcze, takie jak aminokwasy i witaminy z grupy B. Obecność tych składników odżywczych sprawia, że wołowina jest tak dobra jak pokarm dla ludzi. Bydło potrzebuje białka, energii, wody, tłuszczu, minerałów i witamin. Ilości różnią się w zależności od środowiska, wieku krowy, pory roku oraz celów i etapów produkcji. Dostępność paszy różni się również w zależności od lokalizacji i pory roku. W intensywnym systemie żywienia do 75% kosztów odchowu zwierzęcia trafia na paszę. Wysokiej jakości siano z roślin strączkowych, takie jak lucerna i koniczyna, zwykle zawiera wystarczającą ilość białka i węglowodanów do wzrostu i utrzymania. Pasze niskiej jakości, takie jak słoma zbożowa, słoma z trawy lub siano zniszczone przez deszcz, muszą być zwykle uzupełniane w celu zwiększenia spożycia białka lub energii.
Czy suplementy są potrzebne?
Możesz kupić te suplementy od swojego dostawcy pasz. Bydło mięsne zwykle nie potrzebuje suplementacji witaminą A, B lub E, ponieważ może je otrzymać z paszy normalnej jakości. Jednak karmienie suchym, wybielonym sianem może spowodować niedobór witaminy A. Objawy obejmują łzawienie oczu, szorstką sierść, ślepotę nocną i słaby przyrost masy ciała. Witamina D powstaje w wyniku działania światła słonecznego na tkankę zwierzęcą. Jeśli trzymasz bydło w domu przez dłuższy czas, niedobór witaminy D może stać się problemem. Odpowiednią ilość witamin zapewni mączką rybna, która powinna być dodawana do paszy.
Minerały potrzebne dla zdrowia i wzrostu
Minerały to związki nieorganiczne, które pomagają budować kości i zęby oraz przyczyniają się do funkcjonowania białek i lipidów. Mogą być dostarczane w postaci naturalnej paszy lub suplementacji.
Trzy główne kategorie suplementów mineralnych to: Sól, zwykle sprzedawana jako „sól jodowana”. Nie zawiera innych minerałów. Śladowo zmineralizowana sól, która składa się z dużego procentu soli z różnymi ilościami miedzi, żelaza, jodu, kobaltu, manganu, selenu i cynku. Mieszanki mineralne, które zwykle zawierają główne minerały, takie jak wapń i fosfor, a także minerały śladowe i trochę soli. Możesz podawać suplementy w formie lizawki lub zmieszać je z karmą. Skład będzie się różnić w zależności od lokalizacji i stosowanych pasz. Czysta woda jest niezbędna przez cały czas. W normalnych warunkach bydło wypija kilkadziesiąt litrów wody dziennie, w zależności od jego wielkości, wieku i pogody.