Zastosowanie czerwonego wina
Najzdrowszym rodzajem wina jest czerwone. Posiada najwięcej właściwości zdrowotnych, w tym korzystny wpływ na układ krwionośny i serce. Spożywane w niewielkich ilościach zmniejsza ryzyko choroby niedokrwiennej serca. Zalecane jest w niewielkich ilościach przez lekarzy i dietetyków.
Skład czerwonego wina
Czerwone wino składa się z ponad 500 związków, jednak najważniejszymi z nich jest woda, alkohol i polifenole, które zawarte są głównie w pestkach, skórce i szypułkach winogron, z którego jest wyrabiane. Polifenole to przeciwutleniacze, które wykazują dobroczynne działanie dla serca. Nie dopuszczają one do tworzenia się złogów cholesterolu na ściankach naczyń, a także obniżają poziom złego cholesterolu. Chronią przed tworzeniem się zakrzepów poprzez przeciwdziałanie zlepianiu się płytek krwi. Natomiast alkohol zawarty w winie rozszerza naczynia krwionośne, które stają się elastyczne, co zwiększa przepływ krwi. To zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu.
Działanie czerwonego wina na ciało człowieka
Jedną z zalet picia czerwonego wina jest korzystny wpływ na układ trawienny. Poprawia ono apetyt i wzmaga wydzielanie enzymów trawiennych. Świetnie nadaje się tłustych potraw, gdyż pomaga w ich trawieniu. Poza tym wino czerwone, dzięki zawartości garbników, ma działanie antynowotworowe. Oprócz tego systematyczne picie zmniejsza ryzyko powstania kamieni nerkowych, ponieważ wino pobudza pracę trzustki i nadnerczy. Wpływa na lepszą przemianę białek, cukrów i tłuszczów. Zwiększa także wydalanie produktów rozkładu białka, dzięki moczopędnemu działaniu. Ma również działanie antyseptyczne i bakteriobójcze. Badania wykazały, że bezpieczną dawką jest 1–2 kieliszki lekkiego wina dziennie dla zdrowego człowieka.
Inne zastosowanie czerwonego wina
Oprócz picia, wino można wykorzystać także w kuchni. Świetnie nadaje się do sosu, wystarczy go dodać na patelnie do usmażonego mięsa. Oprócz tego możemy go połączyć z masłem i ziołami. Tak powstałe masło idealnie sprawdzi się jako dodatek do grillowanego steku. Innym sposobem jest zredukowanie wina i połączenie go z dżemem. W ten sposób powstanie pyszna glazura, którą możemy posmarować pieczone mięso, ryby lub warzywa. Resztki wina doskonale sprawdzą się jako marynata do mięsa. Pomoże ona je zmiękczyć, a także zachować podczas pieczenia wszystkie soki w środku, dzięki czemu mięso będzie soczyste. Wino nadaje się także do namaczania owoców, przez co wzbogacą ich smak. Takie owoce można użyć do wytrawnych dań, przetworów, a także ciasta.